Historyk ostrzega przed możliwością nagłego kolapsu „Imperium” amerykańskiego

Na podstawie Historian warns of sudden collapse of American ‘empire’ (http://www.aspendailynews.com/print/141349)
Podczas otwarcia festiwalu „Aspen Ideas 2010” w Aspen, profesor Harwardu Niall Ferguson, ostrzegł przed możliwością nagłego kolapsu USA z uwagi na wzrastający poziom długu tego państwa. „Sądzę, że problem zaistnieje bardzo szybko” oświadczył Ferguson – „w ciągu dwóch lat”.
Według prof. Fergusona,  wszystkie sprawy, w tym finansowe, sa na krawędzi chaosu. To co się może stać można niedawno było zobaczyć na przykładzie Grecji, gdy rynek obligacji stał się niewiarygodny w polityce fiskalnej. Imperia takie jak ZSRR czy starożytny Rzym upadają bardzo szybko gdy koszt ich utrzymania jest wyższy od budżetu obrony. „Taka sytuacja nie zaszła jeszcze w historii USA, ale zajdzie w ciągu najbliższych 5 lat” dodał Ferguson.
W opinii profesora przyczyną takiego stanu rzeczy jest wielka recesja, programy tzw. bailoutu (rządowe wsparcie finansowe upadających instytucji prywatnych)  i rządowych bodźców finansowych, dwie wojny, cięcia podatkowe Busha oraz wzrost wydatków socjalnych.
Dług ekonomiczny moe prowadzić do nagłej utraty potęgi militarnej oraz znaczenia w świecie. W związku ze wzrostem długów wzrastają także opłaty tego długu w formie spłacania stopy procentowej, nawet jeśli ta nie jest wysoka. Dług federalny może pochłonąć aż 20% dochodu z podatków już w ciągu kilku lat.
Kryzys finansowy rozpoczął się w roku 2007 i spowodował fundamentalną zmianę w równowadze sił na rzecz Chin. Profesor, który właśnie wrócił z Chin, stwierdził, że dla obywateli tego kraju USA nie jest już żadnym wzorem jeśli chodzi o demokrację czy rozwiązania systemowe. Chińczycy nie chca podążać śladem USA gdyż widzą, że nie jest to właściwa droga.
Dyskusji przysłuchiwał się m.in. miliarder Mortimer Zuckerman (mogul medialny, właściciel m.in. nowojorskiej gazety „Daily News”). Był zainteresowany tym czy dla świata zmiana dominacji będzie istotna. Feruson odpowiedział, że „nowy świat na pewno nie będzie lepszy”.
Na koniec jednak powiało optymizmem, gdyz jak oświadczył profesor, Ameryka ma jeszcze szanse – jeśli się uaktywni to co jest faktycznym motorem jej potęgi – innowacji technologicznej i przedsiębiorczości.
Reklamy

One response to “Historyk ostrzega przed możliwością nagłego kolapsu „Imperium” amerykańskiego

 1. heros2010 13 lipca 2010 o 10:11 pm

  Hmm ta innowacja powinna zacząć się od zamknięcia w więzieniu światowych lichwiarzy,ludzi odpowiedzialnych za światowy kryzys,czystkę w NSA CIA FBI,Urzędach Federalnych.
  Likwidacje masonerii w stylu denazyfikacji,dekartelizacji,demilitaryzacji etc.(tylko nie tak nieskutecznie jak w 3 Rzeszy)
  Oczywiście nie mam na myśli rozbrojenia USA tylko wywalenie z armii pasożyta masońsko/syjonistycznego.
  W końcu jest niestety możliwość ,że historia znowu zatoczy koło i Europa i Izrael będzie chciała pomóc syjonistom.

  Amerykańska strefa okupacyjna [edytuj]

  Członkowie hitlerowskiego aparatu władzy i urzędnicy byli w strefie amerykańskiej weryfikowani przed złożonymi z obywateli i obradującymi pod nadzorem władz wojskowych 545 regionalnymi oddziałami sądów. Weryfikacja następowała na podstawie liczącego 131 pytań formularza personalnego, podejrzanych następnie dzielono na pięć kategorii:

  1. główni winni (Hauptschuldige)
  2. obciążeni (Belastete)
  3. obciążeni w mniejszym stopniu (Minderbelastete)
  4. współpodążający (Mitläufer)
  5. uwolnieni od zarzutów (Entlastete)

  W 1948 zdecydowano o pospiesznym zakończeniu denazyfikacji wobec zagrożenia ewentualną konfrontacją zbrojną z ZSRR

  A jak pamiętamy rak szybko odrasta.Szczególnie,że głowa pozostała nietknięta w USA i Ukej i Izraelu.Proponuje za hitlerowski podstawić „syjonistyczny” i będzie gotowy szablon dla Wolnych Stanów.
  Innowacja nie będzie potrzebna.Po prostu Wolne Stany Ameryki muszą się pozbyć pasożyta niszczącego świat(banksters/illuminati).Jak oni tego nie zrobią to marny nasz los z naszymi tumanami.(chciałbym się mylić i przeprosić)