Rafał Gawroński zlokalizowany

Według informacji pochodzącej od żony Rafała Gawrońskiego, znajduje się on w areszcie na Mokotowie w Warszawie. Odbywa on wyrok 45 dni za niestosowanie się do nałożonych na niego sankcji w wyroku z 2009 roku. Przypominamy, że dziennikarz  został skazany z artykułu 212, czyli z tzw. „ukrytej cenzury”. Artykuł 212 służy m.in. zamykaniu ust odważnym dziennikarzom. W większości krajów demokratycznych dziennikarze odpowiadają tylko cywilnie – jesli podają nieprawdę to muszą się liczyć z możliwością założenia im pozwu przez oczerniane osoby. W USA wolność słowa jest gwarantowana pierwszą poprawką do Konstytucji, w związku z czym bardzo trudno jest kogokolwiek skazać nawet w procesie cywilnym za tzw. „slander”. W Polsce natomiast w wyniku stosowania artykułu 212 tysiące ludzi jest prześladowanych przez wymiar tzw. prawa.  Ponieważ w naszym kraju sędziowie i prokuratorzy są prawktycznie bezkarni, to prawo może być interpretowane w różny sposób. Szczególnie jest to zauważalne w procesie jaki załozył „oszczercom” z Gazety Wyborczej polonijny miliarder z Urugwaju, Jan Kobylański. Proces w tym przypadku  jest przeciągany i można już teraz przypuścić, że skończy się uniewinnieniem w wyniku przedawnienia. Natomiast inne sprawy z artykułu 212 mogą być prowadzone szybko, ze skazaniem „winnego” w ciągu kilku miesięcy.
Rafał Gawroński, który przez 25 lat był na emigracji, przywykł do „demokratycznego” podejścia do wolności słowa i dlatego nie może się pogodzić z „wyrokami” z artykułu 212, które urągają prawu do wolnej myśli i krytyki. Należałoby więc dokładnie zbadać czy artykuł 212 jest zgodny z Konstytucją RP i definicją demokratycznego państwa prawnego. Przypomnijmy raz jeszcze, że kraje w których ograniczono wolność słowa stawały się totalitarne – „najpierw palono siażki, a potem ludzi”.

Reklamy

15 responses to “Rafał Gawroński zlokalizowany

 1. kewałs 7 sierpnia 2010 o 12:38 pm

  To może być ściema, w celu „uspokojenia sytuacji”, żebyśmy przestali zajmować się tą sprawą…

  Polubienie

 2. darek 7 sierpnia 2010 o 12:55 pm

  Tak, tak – ale jak Targalski skarżył Kublik czy Olejnik z art. 212, to jakoś nikomu to nie przeszkadzało?

  Polubienie

  • monitorpolski 7 sierpnia 2010 o 9:14 pm

   I coś wkórał? Poza tym KIM jest Targalski?

   Polubienie

 3. lucia 7 sierpnia 2010 o 1:02 pm

  Pan Kumurski zorganizował sobie wspolpracownikow z grypy zrzutków.Dlatego czuje się tak hardo?Może i śmieszne,moze i żałosne.

  Polubienie

 4. lucia 7 sierpnia 2010 o 1:03 pm

  poprawka-mialo byc -grupy

  Polubienie

 5. lucia 7 sierpnia 2010 o 1:04 pm

  Panie Rafale,niech pan się dzielnie trzyma.

  Polubienie

 6. Stanislaw 7 sierpnia 2010 o 1:12 pm

  być może „kewals” ma rację – jeżeli faktycznie dziennikarz jest przetrzymywany w tym miejscu to chyba będzie można do niego się dostać – myślę o dobrym obrońcy społecznym – by mógł przekazać co tak naprawdę dzieje się z zatrzymanym. Jak na razie w „wolnych mediach” cisza, temat nie istnieje . . . Róbmy wszystko by pomóc, pamiętajmy, dożyliśmy czasów gdy informacja jest bronią, może czasami nawet skuteczniejszą niż kula karabinowa. Z zachowania władzy widać jasno że boi się informacji i wykorzystajmy to przeciwko niej

  Polubienie

 7. konserwatystka 7 sierpnia 2010 o 7:18 pm

  No dobra, ale czy można coś zrobić, aby Gawroński wyszedł wcześniej?

  Polubienie

  • monitorpolski 7 sierpnia 2010 o 9:16 pm

   Chyba nie, bo odsiaduje swoją niechęć do zastosowania się do wyroku. To czy wyrok był słuszny jest tu nieistotne – był prawomocny i w kraju „prawa” obowiązuje. Rafał nie chciał się zastosować to musi odcierpieć. Myslę, że w przyszłości gdy sytuacja się zmieni (a w to nie wątpię) nowy rząd rozliczy tych, którzy dawali bezprawne wyroki.

   Polubienie

   • hjk 8 sierpnia 2010 o 2:36 pm

    tak tez mysleli ludzie przed i po 89 roku…

    Polubienie

 8. lucia 7 sierpnia 2010 o 10:07 pm

  Czy dla innych obowiązuje jakieś inne prawo?-np Niesiołowskich,Palikotów,Nieznalskich i im podobnych,którzy zniesławiają.Bo ja już nie wiem.Czy kodeksy postępowań są różnie inerpretowane w stosunku do różnych osób.Jeżeli tak to chciałabym znać paragraf o tej różnicy interpretacji.

  Polubienie

 9. Kier 7 sierpnia 2010 o 10:16 pm

  http://biznes.interia.pl/news/nowe-dowody-od-polowy-2011-roku,1515945

  http://www.tajne.org/forum/read.php?f=1&t=133556

  http://www.google.pl/#q=RFID-666&hl=pl&sa=G&prmd=vi&source=univ&tbs=vid:1&tbo=u&ei=m7tdTLeJKIS6OLTliL0J&oi=video_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCQQqwQwAA&fp=239d7137087c8d10

  Polubienie

 10. Kier 7 sierpnia 2010 o 11:03 pm

  http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=5343

  http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=5299

  http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=5345

  Polubienie

 11. Wojciech Wlazlinski 8 sierpnia 2010 o 5:13 am

  monitorpolski :
  Chyba nie, bo odsiaduje swoją niechęć do zastosowania się do wyroku. To czy wyrok był słuszny jest tu nieistotne – był prawomocny i w kraju „prawa” obowiązuje. Rafał nie chciał się zastosować to musi odcierpieć. Myslę, że w przyszłości gdy sytuacja się zmieni (a w to nie wątpię) nowy rząd rozliczy tych, którzy dawali bezprawne wyroki.

  Nie liczyłbym tak bardzo na ten „nowy rząd”. Te nowe rządy od ponad 20 lat maja inna tendencję.
  Rafał Gawroński i tak został względnie łagodnie potraktowany ponieważ mieliśmy już w nie tak bardzo dawnej przeszlości prawomocne wyroki smierci na najlepszych Polakach, wykonane wyroki, w podobnych sprawach. Część sprawców tego jeszcze żyje i ma się bardzo dobrze ponieważ nazywa sie że te „morderstwa sądowe” były „zgodne z ówczesnym prawem”

  Polubienie

 12. Julka 8 sierpnia 2010 o 3:59 pm

  Rafał powinien złożyć skargę do trybunału w Strasburgu, a poza tym oskarżenie przeciwko sądowi, który wydał nakaz aresztowania. I od tego też się odwoływać skutecznie, bo bandyci tutaj jakos nie uważają, aby stosować prawo. Należy tez notować personalia każdego takiego sędziego. Sama też już mam kilku na indeksie. Sytuaqcja robi sie coraz bardziej napięta, i każdy zapłaci za swojE BEZPRAWIE.

  Polubienie