Sytuacja w Japonii, 15 marca 2011 r.

  • 22:20, 15 marca. W programie Alexa Jonesa ujawniono, że eksplozja reaktora nr 3 w elektrowni Fukushima spowodowała uwolnienie zużytych prętów z mieszanki uranowo – plutonowej.  Jest to to paliwo bardzo toksyczne,  wchłonięcie jednego skażonego pyłku jest śmiertelne.
  • 21:40, 15 marca. Jak podano w programie Alexa Jonesa, Gubernator Alabamy wysyła na Zachodnie Wybrzeże specjalne oddziały, które mają za zadanie usuwanie skażenia promieniotwórczego.
  • Dr Jeff Masters (info poniżej) przewiduje, że dzisiaj przez pewien czas mogą wiać niekorzystne dla Japonii wiatry. Tokio może być więc dostać porcję radiacji.
  • Na razie tylko w niemieckiej telewizji: w Tokio ostrzega się ludzi przed wychodzeniem, a na zewnątrz oddychanie tylko przez mokry ręcznik. Odradza się picia wody z kranu. Źródło: n-tv.de
  • Wzrost radioaktywności zaobserwowano w Denver w stanie Kolorado. Na stronie, do której link podaję poniżej znajduje się wykaz miejsc o podwyższonej radioaktywności uaktualniany co minutę:
    http://www.radiationnetwork.com/
  • 12:37, 15 marca: Woda, która chłodzi reaktor nr. 4 w elektrowni Fukushima zaczęła się gotować. Według opracowania na http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=11263&page=48 nie ma powodu do paniki – para wodna będzie skutecznie chłodzić reaktor. Problem może nastąpić gdy zapasy wody nie będą uzupełniane. Nawet w przypadku nieuzupełniania tych zapasów, może upłynąć kilka dni zanim woda całkiem wyparuje. Daje to sporo czasu na akcję ratowniczą.
  • Tokio jest poważnie zagrożone. Wielu mieszkańców opuszcza miasto. Poziom radioaktywności 100 km na północ od Tokio sięgały 10-krotnej normy, w tym samym czasie w Tokio nie było zagrożenia. W pobliżu reaktora 4 zanotowano poziom promieniowania 400 milisieviertów na godzinę (200-krotność normy rocznej), 4 krotnie niższe dawki już grożą rakiem. Z 800 pracowników elektrowni pozostawiono tylko ok. 50 osób. W 30 km promieniu wokół elektrowni ogłoszono strefę bez samolotów.  http://www.swissinfo.ch/eng/news/international/Radiation_leaps_after_Japan_plant_blasts,_warnings_for_Tokyo.html?cid=29698946

Jak podaje Market Watch (http://www.marketwatch.com/story/tokyo-radiation-levels-23-times-normal-officials-2011-03-15-04540) poziom promieniotwórczości w Tokio osiągnął poziom 23 razy większy od normy. O 10 rano w centrum Tokio zarejestrowano poziom 0.809 micro sievertów (Sv). Pomiar był przy niesprzyjających wiatrach.
Link do licznika Geigera – Müllera w Tokio na żywo: http://www.ustream.tv/channel/geiger-counter-tokyo
link do innego licznika:
http://www.ustream.tv/channel/hino-tokyo-geiger-counter-feed
Wzmożona radioaktywność została zarejestrowana przez amerykańską marynarkę wojenną nad Pacyfikiem 100 mil na północ od elektrowni. Wiatry są na razie korzystne dla Japonii – będzie tak przez cały tydzień z wyjątkiem 6-ciu godzin w dniu dzisiejszym (stąd te wskazania liczników w Tokio).

jeden z modeli Mastersa

Meteorolog dr Jeff Masters (zob. bio: http://www.wunderground.com/about/jmasters.asp) z WeatherUnderground przygotował kilka scenariuszy dla ruchu powietrza w najbliższych dniach. Większość prognoz jest korzystnych z punktu widzenia zagrożenia życia ludzkiego. Dr Masters uspokaja, że nawet po awarii w Czernobylu rozproszenie groźnych opadów promieniotwórczych nie przekroczyło 1000 mil. W przypadku katastrofy w Japonii duża odległość od wybrzeży USA i Kanady może poważnie złagodzić negatywne skutki wycieku. Problem jednak jest w tym, ze japońskie reaktory są znacznie większe od tego w Czernobylu.
Tu jest link do blogu dr Jeffa Mastersa, gdzie zamieszcza najnowsze dane: http://www.wunderground.com/blog/JeffMasters/show.html


===========================================================

Kobieta przewidziała trzęsienie ziemi 11 marca. 9 marca 9Nania – taka jest nazwa kanału YouTube ostrzegła, że w pobliżu jednej z krawędzi płatów tektonicznych: Tokio, San, Francisco, Mexico City nastąpi wielkie trzęsienie ziemi. Kobieta opiera swoje prognozy na rzekomej trajektorii komety Elenin. Podobnie, Michio Kaku, astrofizyk japoński od dłuższego czasu ostrzegał przed gwałtownymi trzęsieniami. 9Nania kolejną katastrofę przewiduje w strefie New Madrid Fault. Zagrożone jest również Los Angeles. 9Nania radzi obserwować to co się dzieje z przyrodą – dziwne zgony ptaków i ryb mogą być powiązane z nadchodzącymi katastrofami.   http://www.youtube.com/watch?v=r7QAZPb-IEQ

Pracownicy Czerwonego Krzyża są skanowani na radioaktywność po powrocie z Fukushima

zob też:
opinia eksperta nt katastrofy japońskich reaktorów:
http://piotrbein.wordpress.com/2011/03/15/opinia-eksperta-o-katastrofie-japonskich-reaktorow/

Reklamy