Fukushima – bieżące informacje

Na początek zaległy wywiad z dr Piotrem Beinem. Nagrany tydzień temu, dopiero teraz udało mi się znaleźć czas by go zmontować i zamieścić na YouTube. Wywiad zawiera jednak bardzo aktualne informacje.
Bezpośredni link: http://www.youtube.com/watch?v=UbqbMQ03dFQ

Promieniowanie z reaktora nr 1 osiągnęło rekordowy poziom 2000 milisiwertów na godzinę.  Jest to 2 razy więcej niż poprzedni rekord. Nie jest wykluczone, że radiacja będzie jeszcze większa. Poziom promieniowania jest dowodem, że zarówno rdzeń reaktora jak i główna osłona są całkowicie zniszczone. Źródłem radioaktywności jest prawdopodobnie wyciekająca z reaktora skażona woda, której jest ponad 4 metry. Dane nt. radioaktywności zostały przekazane przez pracującego tam robota – żaden człowiek nie wytrzyma tam dłużej niż przez kilka godzin, a rezultatem będzie pewna śmierć. Wnioski są bardzo niepokojące – prawdopodobnie nastąpiło całkowite stopienie rdzenia reaktora. Niezależny badacz katastrofy w Fukushima, leakspinner apeluje do obywateli USA do nalegania na rząd by zaczęto robić dokładne badania radioaktywności, bowiem istnieje bardzo poważne zagrożenie dla mieszkańców.

TEPCO ukrywało dane nt. poziomu radioaktywności przez wybuchem reaktora nr. 3. Dziennik Asahi Shimbun otrzymał 100 stronicowy raport TEPCO, w którym znalazły się dokładne dane na temat poziomu promieniowania i ciśnienia w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima 1. Dane dotyczą okresu od 11 marca do 30 kwietnia. Z danych wynika m.in., że 13 marca poziom promieniowania wewnątrz podwójnych drzwi wyniósł ponad 300 milisiwertów na godzinę, podczas gdy roczny limit wynosi 250 milisiwertów. Pracownicy nie zostali poinformowani o zagrożeniu. Ukrywanie danych spowodowało też opóźnienia w ewakuacji ludności wokół elektrowni.

Rozpoczęto ewakuacje ludności spoza strefy zagrożenia 30 km. 8,000 mieszkańców miejscowości Iitate musi się wyprowadzić z uwagi na obecność wielkiej barki, na której zgromadzono radioaktywną wodę z elektrowni. Mieszkańcy nie widząc bezpośredniego zagrożenia bardzo niechętnie przystali na żądanie ewakuacji. Może to być przygotowanie do dalszych ewakuacji z uwagi na stopienie się rdzenia reaktora nr. 1. Osłona reaktora jest do połowy wypełniona radioaktywną wodą, której jest więcej niż w basenie olimpijskim. Dlatego też postanowiono wodę przelać tymczasowo do wielkiej barki o długości 136 metrów i szerokości 46 metrów, wysokiej na 3 metry. Barka może pomieścić 10,000 ton wody.

Reklamy