Wydarzenia i komentarze, 16 czerwca 2011r

Ocean skażony prawie 12 milionami litrów wysoce skażonej wody
Japoński rząd zezwolił TEPCO na usunięcie 11,500 ton skażonej wody poprzez wlanie jej do oceanu. Pomiary wskazywały na skażenie przekraczające 7.5 miliona razy dopuszczalną normę.Wcześniej TEPCO dokonała oszustwa podając, że jej skażenie jest niewielkie – tylko 500 razy ponad normę. Informacja o niewielkim skażeniu pojawiła się nawet w mediach – było to podstawą zgody rządu o usunięciu wody, która zalegała w zbiornikach, potrzebnych do gromadzenia jeszcze bardziej skażonej radioaktywnie wody. Wodę wlano do oceanu w poniedziałek, 13 czerwca. Na skutek tej operacji, cez-137 który ma dość długo czas połowicznego rozpadu, dostał się do łańcucha pokarmowego organizmów morskich. Wcześniej rząd japoński podniósł normy bezpieczeństwa jeśli chodzi o skażenie organizmów morskich. Nie zmienia to jednak faktu, że będą one wysoce szkodliwe w przypadku spożycia. Decyzję Japończyków o wylaniu wody do oceanu przyspieszyły silne naciski Amerykanów.
Warto też dodać, że 2000 ton ścieków, które powstają w procesie przetwarzania radioaktywnej wody z reaktora nr. 1 w Fukushima mają skażenie 100 milionów bekereli na centymetr sześcienny. Firma Areva, która się tym zajmuje oświadczyła, że nigdy nie miała do czynienia ze ściekami emitującymi więcej niż 1000 milisiwertów na godzinę.

Radioaktywny pluton i stront z Fukushimy został wykryty w USA.
Nowe dane ujawnione przez Envinronmental Protection Agency (EPA) wskazują na to, że w Kalifornii poziom radioaktywnego plutonu jest 43 razy wyższy niż dotychczasowy rekord w ciągu ostatnich 20 lat. Na Hawajach rekord został przekroczony 11 razy. Informacje te po raz pierwszy ujawnione przez Lucasa Hixtona Whitefielda, który wskazywał na skażenie plutonem i uranem Guam, Tokio i Ibaraki. Rząd japoński im zaprzeczał, wyraźnie starając się tym chronić TEPCO.
Dane EPA były trudne do porównanie z uwagi na dużą ilość zer po przecinku, zatem autor przeliczył je na skażenie roczne w kilometrze sześciennym, co ułatwiło porównania gdyż były to liczby całkowite, a nie ułamkowe. Tabela porównań z różnych okresów wygląda tak:

Obama wzięty do sądu przez 10 kongresmenów za bezprawny atak na Libię
W środę 15 czerwca, 10 kongresmenów z obu stron sceny politycznej pozwało Prezydenta Baracka Obamę i Sekretarza Obrony Roberta Gatesa za wypowiedzenie wojny Libii bez zgody Kongresu USA. W skardze żądają m.in. natychmiastowego sądowego zablokowania operacji wojskowych w Libii.
Skargę wnieśli demokraci: Dennis Kucinich z Ohio, John Conyers z Michigan i Michael Capuano z Massachusetts, republikanie: Walter Jones i Howard Coble z Płn. Karoliny, Tim Johnson z Illinois, Dan Burton z Indiany, Jimmy Duncan z Tennessee, Roscoe Bartlett z Maryland oraz Ron Paul z Texasu.

Greenpeace: Fukushima była równoważna 3 Czarnobylom już 23 marca
W raporcie przygotowanym przez eksperta nuklearnego Dr Helmuta Hirscha dla Greepeace, opartym na danych rządu francuskiego i austriackiego, ujawniono, że już w marcu w Japonii skażenie było równoważne trzem katastrofom stopnia 7 INES takim jak w Czarnobylu. Skażenie pochodziło z wycieku radioaktywnej wody z reaktora nr. 3. Wykorzystano dane agencji rządowych – francuskiego IRSN i austriaciego ZAMG. Skażenie dotyczyło głównie jodu-131 wyemitowanego pomiędzy 11 i 23 marca. Dr Rianne Teule z Greenpeace apeluje by natychmiast zaprzestać blokady medialnej i zacząć rzetelnie informować społeczeństwo o zagrożeniu.
Niewykluczone jednak, że Greenpeace wykorzystuje katastrofę do promocji energii odnawialnej, gdyż w apelu jest też właśnie o tym mowa.
Niestety, ale energia odnawialna jako główne źródło, na dzień dzisiejszy oznacza śmierć z głodu miliardów ludzi…

Reklamy