List Otwarty Polish-American Advocacy Group w sprawie RP

Polish-American Advocacy Group
List otwarty (…) My, niżej podpisani, pragniemy wyrazić zaniepokojenie zagrożeniu wolności i demokracji w Polsce.W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zaszły następujące wydarzenia sprzeczne z zasadami praw człowieka (…)

Z e-maila, pisownia oryginalna:

List Otwarty w sprawie RP.Szanowny Panie/Pani,Jezeli zgadzasz sie z trescia ponizszego list, uprzejmie prosimy, zloz pod nim swoj podpis, zaznacz kraj zamieszkania i ewentualnie tytul naukowy.
Zgode na uzycie Swojego podpisu prosze skierowac na adres emailowy: <helpPolandnow@gmail.com>
List ten bedzie skierowany do miedzynarodowych instytucji i politykow zajmujacych sie sprawami poruszonymi w ponizej zamieszczonym liscie.
Uprzejmie prosimy przeslac nasz list do znajomych, ktorzy moga byc zainteresowani poparciem naszego apelu.Z uszanowaniem,
John Odrowaz
Polish-American Advocacy GroupList otwarty

Do wszystkich zainteresowanych

My, niżej podpisani, pragniemy wyrazić zaniepokojenie zagrożeniu wolności i demokracji w Polsce.

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy zaszły następujące wydarzenia sprzeczne z zasadami praw człowieka:

  • Sąd nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu, byłemu Premierowi RP i obecnemu przywódcy opozycji parlamentarnej, poddać się badaniom psychiatrycznym przed zbliżającymi się wyborami. Odmowa oznacza wydanie nakazu aresztowanie oraz przymusowe zamknięcie w zakładzie psychiatrycznym. Fakt aresztowania automatycznie dyskwalifikuje kandydatów biorących udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. Poddawanie się badaniom psychiatrycznym w wyniku nakazu sądowego jest upokarzające, tymbardziej, że ich rzekomym celem jest wykrycie u Kaczyńskiego objawów patologii oraz traumy w wyniku śmierci jego brata-bliźniaka, Lecha Kaczyńskiego, w katastrofie lotniczej w kwietniu 2010 r.
  • Dziennikarz śledczy, Jerzy Jachowicz, został ukarany przez sąd niebotyczną grzywną za ujawnienie tożsamości esbeka umoczonego w rzekome zacieranie śladów po zabójstwie b. szefa policji, gen. Marka Papały (tzw. „sprawa Mazura”). Ponieważ p. Jachowicz nie posiada środków na opłacenie grzywny, jego majątek ma zostać sprzedany na licytacji a jego zarobki mają podlegać konfiskacie.
  • 19-letni uczeń Jacek Balcerowski został skazany 10-miesięczną karę więzienia (w zawieszeniu na 3 lata) za wysprejowanie antyrządowego sloganu na murze swej szkoły, pomimo faktu, iż Balcerowski zmył graffitti po upływie kilku dni a szkoła odmawiała wniesienia oskarżenia. Prokuratura wraz z miejscowym sądem zdecydowały się jednak pomimo wszystko ścigać Balcerowskiego, najwidoczniej z własnej inicjatywy.
  • Do mieszkania 23-letniego bloggera-internauty, twórcy wykpiwającej prezydenta Bronisława Komorowskiego strony http://www.antykomor.pl Roberta Frycza, wtargnęła o świcie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która skonfiskowała następnie jego sprzęt komputerowy. Służby specjalne przekonują, iż ich akcja nie była wynikiem presji politycznej, lecz wyłącznie własnej inicjatywy. Chociaż zrezygnowano ze ścigania internauty za obrazę majestatu, sąd jednak nadal utrzymuje, iż obława stanowiła odpowiednią reakcję na czyny bloggera.
  • Kibice piłki nożnej stali się en bloc ofiarą zakazu wstępu na stadionu ze względu na nieprzyzwoite zachowanie kilku kibiców. Tego rodzaju kara administracyjna została zaaplikowana cyklicznie na obszarze całego kraju na rozkaz samego premiera Donalda Tuska. Nastęnie kibiców karano grzywnami za wznoszenie transparentów ze sloganami antyrządowymi.
  • Połowa nakładu popularnego tygodnika konserwatywno-libertariańskiego, Najwyższego Czasu!, zniknęła w drodze z drukarni do składu dystrybucyjnego. Redakcja podejrzewa „działania aktywne” ze strony służb specjalnych wz. w niezbyt pochlebnym przedstawianiem rządu przez czasopismo. Fakty, iż wartość towaru była znikoma, oraz, iż nie mógł on być sprzedanym poza siecią dystrybucyjną, wykluczają pospolite przestępstwo.
  • Pokojowi demonstranci, w tym głównie osoby starsze modlące się w publicznym miejscu przed Pałacem Prezydenckim, były często popychane lub stawały się adresatami inwektyw i pogróżek ze strony prorządowych osiłków, na co policja przez kilka miesięcy spoglądała z przychylną obojętnością.
  • Eurodeputowany publicznie wygrażał duchownemu, O. Tadeuszowi Rydzykowi, za krytyczne podejście do rządu. Przeciwko zakonnikowi użyto służb specjalnych a jego religijną organizację medialną ukarano grzywną za prowadzenie „nielegalnej zbiórki.”
  • Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski złożył oficjalną skargę na duchownego w Watykanie, usiłując zastraszyć zarówno O. Rydzyka jak i Kościoł Katolicki.
  • Tenże sam minister zagroził całemu szeregowi niezależnych mediów rozprawami sądowymi za niewystarczający zapał w moderowaniu komentarzy czytelników krytycznych wobec rządu jak i jego osoby.

Apelujemy do Państwa o zwrócenie się do rządu RP o przywrócenie norm demokratycznych w polskiej przestrzeni publicznej.

 1/ John Odrowaz, USA
2/ Wanda Badura, Canada

Reklamy