Wydarzenia i komentarze, 18 sierpnia 2011r

Wielki rozbłysk słoneczny uderzy w piątek w Ziemię
CME – Coronal Mass Ejection, czyli gwałtowny wybuch korony słonecznej, która wyrzuca duże ilości plazmy w przestrzeń międzyplanetarną. Ziemia jest chroniona przez magnetosferę, ale tym razem wybuch jest bardzo duży – na poniższej animacji wygląda to dość ciekawie. Ziemia oznaczona jest żółtym kołem, poruszający się kwadrat z pomarańczowym kołem w środku to Merkury i krążąca wokół niego sonda Messenger.

Jest to największy rozbłysk od 4 lat. We wtorek Słońce wyrzuciło wielkie ilości plazmy, które zagrażają satelitom GPS oraz całemu systemowi komunikacji na Ziemi. Rozbłysk może także spowodować wyłączenia prądu, a nawet napromieniować pasażerów samolotów, które znajdą się w pobliżu biegunów. Takie erupcje zdarzają się gdy linie magnetyczne wokół Słońca się łączą. Występuje to głównie w pobliżu plam słonecznych, gdzie magnetyzm jest największy. Największy rozbłysk zanotowano w 2003 roku podczas ostatniego tzw. „maksimum słonecznego”. Było ono tak silne, że zablokowało urządzenia pomiarowe. NASA zwołała na dzisiaj specjalną konferencję.
Interesujące są komentarze na katastroficznym forum dyskusyjnym >godlikeproductions.
„kupcie ciężkie metalowe pudełkaby schować w nie dyski komputerowe”
„będą tylko światełka w wysokich partiach atmosfery, zakłócenia radiowe i telewizyjne, ot co”
„wybaczcie moją ignorancję, ale co to jest ‚rozbłysk słoneczny’?”
„Mieliśmy już poważne problemy z łącznością bezprzewodową przy poprzednich rozbłyskach. Teraz może być gorzej”
„Uderzy w Ziemię 19 sierpnia o godzinie 6-tej i skończy przejście 6 godzin później”
„Dobrze, że Merkury zablokuje nieco ten rozbłysk”
„Magnetosfera jest słaba ostatnio – nigdy tak źle nie było, >link. Nie sądzę by nas ochroniła, ale w końcu nie jestem naukowcem”
„Czy ktoś z was zastanawiał się co się stanie gdy TO uderzy w kometę Elenin?”
„Jak pokazane jest na wykresach, nie było dotąd rozbłysków większych od typu C: http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/Xray.gif
„Nigdy nie widziałem, żeby te przerywane linie się tak zaginały”
„Już nie zrobicie sobie prażonej kukurydzy w kuchence mikrofalowej – rozbłysk wam ją usmaży!”
„Co się stanie z tymi, którzy mają rozrusznik czy jakieś inne urządzenie wspomagające?…”

Nagranie wideo: http://www.youtube.com/watch?v=kCCbe-FURsA: „Nie ma się czym martwić, jest to rozbłysk klasy C, co do tej „konferencji NASA” to są jedynie plotki…
Jest to idiota albo dezinformator. Wyraźnie widać na animacji, że fragmenty rozbłysku są ciemnoczerwone, a więc bardzo groźne. a co do konferencji, mamy oficjalne oświadczenia prasowe, będzie nawet relacja telewizyjna.

Nowe wycieki ropy z Zatoce Meksykańskiej
Oil Rising from Macondo Well
Świeża ropa pokazuje się w części północnej Zatoki. Wycieki są tak wielkie, że wyglądają jak wyspy – miraże wijące się milami. Jest to raczej świeża ropa, więc nie może to być ta, którą zepchnięto na dno za pomocą Corexitu. British Petroleum (BP) bez nagłośnienia medialnego wznowił akcję oczyszczania o nazwie Vessels of Opportunity (VoO). Zatrudniono 40 łodzi w celu zatrzymania wycieku w Deep Water Horizon, 50 mil od wybrzeży Luizjany. Ropa wydostaje się z dna w pobliżu źródła Mocando, z którym to właśnie były problemy w zeszłym roku. Tym razem jednak może się ona wydostawać z pęknięć w podłożu spowodowanych pracami ratowniczymi BP z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Doniesienia o wyciekach nie są nowe, już w styczniu tego roku do Kongresu USA wpłynął ostrzegawczy list od jednego ze specjalistów od zagrożeń geologicznych, BK Lima. Uważa on, że wyciek jest raczej niemożliwy do powstrzymania, a cała Zatoka Meksykańska nie ma już przyszłości.

Nagrania wideo:

Relacja wideo z wczorajszego protestu przeciwko GMO pod Pałacem Prezydenckim
Uczestnicy ujawniają naciski na p(czy jeszcze?) polski Sejm w sprawie wprowadzenia ustawy akceptującej ludobójstwo na Polakach w postaci akceptacji nasion GMO.
Zadam tu tylko jedno pytanie – czy religijni Żydzi też akceptują bez dyskusji w Knesecie niekoszerne GMO?
Autor: Zbigniew Juźków:

Reklamy