GMO – najnowsze informacje

Monsanto wycofuje się z Wielkiej Brytanii
Protest przeciwko Monsanto w Nowym Jorku
Przedstawiciel INSPRO reprezentował Polskę podczas demonstracji na rzecz rolnictwa ekologicznego
Amerykanie nakłaniali polskich dziennikarzy do lobbingu
Świat naukowy ostrzega przed GMO – apel do prezydenta
 
Monsanto wycofuje się z Wielkiej Brytanii

Firma Monsanto, produkująca nasiona genetycznie modyfikowanych zbóż poinformowała, iż zamyka swoje centrum badawcze w Cambridge w Wlk. Brytanii pracujące nad nowymi zmutowanymi odmianami pszenicy. Monsanto zapowiedziało również, iż odsprzedaje swoje spółki hodowlane znajdujące się w Czechach, Niemczech oraz Francji.
Decyzja ogłoszona została tuż przed planowanym przez władze brytyjskie wydaniem opinii na temat przyszłości GMO w Wielkiej Brytanii. Na decyzję tę wpłynął opublikowany właśnie przez brytyjskie ministerstwo rolnictwa raport wskazujący, że wcześniejsze poglądy o bezpieczeństwie upraw GMO okazały się fałszywe.
>cały artykuł


Protest przeciwko Monsanto w Nowym Jorku

2 lutego 2012 r. protestujący mieszkańcy Nowego Jorku utworzyli łańcuch osób trzymających tablice z poszczególnymi datami z jej historii, aby podkreślić fakt systematycznego naruszania prawa przez Monsanto. Choć pierwszą roślinę Monsanto zmodyfikowała dopiero w 1982 roku, to jej historia sięga początków 20 wieku.
Firmę założył w 1901 roku John Francis Queeny, weteran przemysłu farmaceutycznego. Już rok później Monsanto sprzedało swój pierwszy produkt Coca-Coli. Była to sacharyna, sztuczna substancja słodząca mogąca wywoływać raka. Protestujący przypomnieli także rolę Monsanto jako firmy, która przyczyniła się do wyprodukowania mieszanki pomarańczowej – herbicydu stosowanego przez armię amerykańską podczas wojny w Wietnamie, wywołującego poważne choroby i wady wrodzone.
> cały artykuł


Przedstawiciel INSPRO reprezentował Polskę podczas demonstracji na rzecz rolnictwa ekologicznego

Marek Kryda z kampanii Naturalne Geny reprezentował Polskę podczas marszu przeciwników uprzemysławianiu rolnictwa i GMO, która odbyła się 21.01.2012 r. w Berlinie i zgromadziła 23 000 osób. Demonstracja ta odbywała się podczas największych targów żywnościowych na świecie GrĂźne Woche („Zielony Tydzień”) w stolicy Niemiec.
Rozmiar protestu, oddźwięk w mediach i zapowiedzi organizatorów wskazują na to, że być może mamy do czynienia z narodzinami nowego, rozległego ruchu społecznego, który będzie kluczowy dla rozwoju Europy. Protesty pod hasłem „Mamy tego dosyć. Gospodarstwo zamiast przemysłu.” („Wir haben es satt”), może odegrać podobną rolę w gospodarce niemieckiej, jak ruchy antyatomowe, zmieniając jednocześnie rolno-spożywczy krajobraz Europy.
Protestujący zażądali od kanclerz Merkel całkowitej zmiany polityki rolnej.
>cały artykuł


Świat naukowy ostrzega przed GMO – apel do prezydenta

Poniżej publikujemy apel polskich naukowców skierowany w grudniu 2011 do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz do prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michała Kleibera, dotyczący legislacji upraw GMO w Polsce.
Sygnatariusze tego apelu zwracają uwagę, że w debacie wokół GMO ujawniają się postawy dalekie od etycznie poprawnej postawy naukowej. Co więcej, polski rząd korzysta z rad ekspertów, którzy pozostają w ewidentnym konflikcie interesów, będąc przedstawicielami organizacji finansowanych przez firmy produkujące nasiona GMO.
>cały artykuł


Kampanię „Naturalne geny” prowadzi:
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
ul. Więckowskiego 33/107
90-734 Łódź
http://www.inspro.org.pl

Wesprzyj nas:
Wpłać darowiznę – Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr konta: 11 8784 0003 0005 0010 0013 0001.
Przekaż 1% swojego podatku – KRS 0000191928.


Zob. też jak: „Amerykanie nakłaniali polskich dziennikarzy do lobbingu”:
http://wiadomosci.wp.pl/title,Amerykanie-naklaniali-polskich-dziennikarzy-do-lobbingu,wid,14270347,wiadomosc.html?ticaid=1df69&_ticrsn=5

Reklamy