GMO – informacje 22 lutego, 2012r.

Monsanto wycofuje się z Wielkiej Brytanii (informacja niestety, zdementowana)
Protest przeciwko Monsanto w Nowym Jorku
Przedstawiciel INSPRO reprezentował Polskę podczas demonstracji na rzecz rolnictwa ekologicznego
Świat naukowy ostrzega przed GMO – apel do prezydenta
Amerykanie nakłaniali polskich dziennikarzy do lobbingu
 

Poniższe informacje nt. GMO otrzymałem mailem pośrednio od Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO)

Monsanto wycofuje się z Wielkiej Brytanii
Firma Monsanto, produkująca nasiona genetycznie modyfikowanych zbóż poinformowała, iż zamyka swoje centrum badawcze w Cambridge w Wlk. Brytanii pracujące nad nowymi zmutowanymi odmianami pszenicy. Monsanto zapowiedziało również, iż odsprzedaje swoje spółki hodowlane znajdujące się w Czechach, Niemczech oraz Francji.
Decyzja ogłoszona została tuż przed planowanym przez władze brytyjskie wydaniem opinii na temat przyszłości GMO w Wielkiej Brytanii. Na decyzję tę wpłynął opublikowany właśnie przez brytyjskie ministerstwo rolnictwa raport wskazujący, że wcześniejsze poglądy o bezpieczeństwie upraw GMO okazały się fałszywe.
>cały artykuł


Protest przeciwko Monsanto w Nowym Jorku
2 lutego 2012 r. protestujący mieszkańcy Nowego Jorku utworzyli łańcuch osób trzymających tablice z poszczególnymi datami z jej historii, aby podkreślić fakt systematycznego naruszania prawa przez Monsanto. Choć pierwszą roślinę Monsanto zmodyfikowała dopiero w 1982 roku, to jej historia sięga początków 20 wieku.
Firmę założył w 1901 roku John Francis Queeny, weteran przemysłu farmaceutycznego. Już rok później Monsanto sprzedało swój pierwszy produkt Coca-Coli. Była to sacharyna, sztuczna substancja słodząca mogąca wywoływać raka. Protestujący przypomnieli także rolę Monsanto jako firmy, która przyczyniła się do wyprodukowania mieszanki pomarańczowej – herbicydu stosowanego przez armię amerykańską podczas wojny w Wietnamie, wywołującego poważne choroby i wady wrodzone.
> cały artykuł
Uwaga: Wiadomość ta została zdementowana jako nieaktualna, pochodząca z 2003 roku. Szczegóły w komentarzach.


Przedstawiciel INSPRO reprezentował Polskę podczas demonstracji na rzecz rolnictwa ekologicznego
Marek Kryda z kampanii Naturalne Geny reprezentował Polskę podczas marszu przeciwników uprzemysławianiu rolnictwa i GMO, która odbyła się 21.01.2012 r. w Berlinie i zgromadziła 23 000 osób. Demonstracja ta odbywała się podczas największych targów żywnościowych na świecie GrĂźne Woche („Zielony Tydzień”) w stolicy Niemiec.
Rozmiar protestu, oddźwięk w mediach i zapowiedzi organizatorów wskazują na to, że być może mamy do czynienia z narodzinami nowego, rozległego ruchu społecznego, który będzie kluczowy dla rozwoju Europy. Protesty pod hasłem „Mamy tego dosyć. Gospodarstwo zamiast przemysłu.” („Wir haben es satt”), może odegrać podobną rolę w gospodarce niemieckiej, jak ruchy antyatomowe, zmieniając jednocześnie rolno-spożywczy krajobraz Europy.
Protestujący zażądali od kanclerz Merkel całkowitej zmiany polityki rolnej.
>cały artykuł


Świat naukowy ostrzega przed GMO – apel do prezydenta
Poniżej publikujemy apel polskich naukowców skierowany w grudniu 2011 do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz do prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michała Kleibera, dotyczący legislacji upraw GMO w Polsce.
Sygnatariusze tego apelu zwracają uwagę, że w debacie wokół GMO ujawniają się postawy dalekie od etycznie poprawnej postawy naukowej. Co więcej, polski rząd korzysta z rad ekspertów, którzy pozostają w ewidentnym konflikcie interesów, będąc przedstawicielami organizacji finansowanych przez firmy produkujące nasiona GMO.
>cały artykuł


Kampanię „Naturalne geny” prowadzi:
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
ul. Więckowskiego 33/107
90-734 Łódź
http://www.inspro.org.pl

Wesprzyj nas:
Wpłać darowiznę – Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr konta: 11 8784 0003 0005 0010 0013 0001.
Przekaż 1% swojego podatku – KRS 0000191928.


Na koniec jeszcze jedna informacja z rynku GMO:

Amerykanie nakłaniali polskich dziennikarzy do lobbingu

Ambasada USA w Warszawie, naukowcy i polskie firmy z branży rolniczej wspólnie lobbowali za zniesieniem zakazu upraw GMO w Polsce, do lobbowania próbowano zaangażować również dziennikarzy, oferując zagraniczne wycieczki. Przeciw nim stanęły m.in. organizacje reprezentujące polskich rolników, które również zaangażowały się w lobbowanie w sejmie. Czy tym razem posłowie zignorują opinię publiczną i pozwolą lobbystom forsować zmiany w polskim prawie?  >>link do artykułu

Reklamy