Ściąganie całych stron na dysk

lucas003 24 Luty 2012 o 11:26 am
OSTATNIO POSZUKIWAŁEM DOBREGO PROGRAMU DO SCIĄGANIA CAŁYCH STRON NA DYSK. PRZETESTOWAŁEM 5 PROGRAMÓW. NIESTETY, ŻADEN NIE SPEŁNIAŁ MOICH OCZEKIWAŃ. AZ W KOŃCU UDAŁO SIĘ . TELEPORT PRO JEST NIEMAL IDEALNY -POLECAM !!!!!
Teleport Pro to znany program do pobierania całych witryn internetowych na lokalny dysk. Za jego pomocą możemy skopiować witrynę internetową a następnie przeglądnąć ją off-line. Program nie ma problemu ze ściąganiem stron zabezpieczonych hasłem, ma możliwość tworzenia kopii serwisów w wersji do przeglądania off-line łącznie z zachowanie struktury katalogów, przeszukiwanie serwisów pod kątem plików określonego typu (tekstowe, multimedialne, graficzne itp.), uaktualniania ściągniętych już stron, a także możliwość tworzenia baz do automatycznego wykonywania powyższych operacji. Ponadto całość operacji możemy rozłożyć w czasie poprzez odpowiednie zaprogramowanie schedulera, który uruchomi procesy w podanej przez nas godzinie, dniu i tygodniu.

Darmowy Tor – anonimowość w sieci

(…) ludzie na całym świecie chcą być choć w części anonimowi. Takie możliwości daje nam jeden z darmowych programów o nazwie Tor. Polecam wejść na stronę jego autorów i przeczytać dlaczego została stworzona właśnie taka aplikacja i kto jej używa. W wielkim skrócie można stwierdzić, że Tor ukryje nasz właściwy adres IP, a w sieci będziemy widoczni pod innym adresem, „pożyczonym” od użytkownika skupionego wokół społeczności programu (…)

Freenet – internet poza cenzurą

Freenet może być instrumentem i dobra, i zła. Pomaga tak dysydentom w Chinach, jak i islamskim terrorystom

Już ponad 2 miliony ludzi na całym świecie ściągnęło program Freenet, dzięki któremu można korzystać z zasobów sieci niedostępnych dla przeciętnych użytkowników. Podręcznik dla bojowników dżihadu, który w normalnym Internecie jest ocenzurowany, za pośrednictwem Freenetu pozwala dowiedzieć się, jak skonstruować bombę i jak zabić jak największą liczbę osób. Normalne wyszukiwarki Google czy Yahoo pod hasłem „silent death” pokażą opis gry komputerowej. Freenet udostępni podręcznik przygotowywania najbardziej zabójczych trucizn.

Ostrzega o pedofilach

„Wsypując trutkę na szczury do kawy, można narazić się na poważne nieprzyjemności, bo ofiara zanim umrze, łatwo się zorientuje, o co chodzi. Ta książka pomoże przyrządzić bezwonną i bezsmakową truciznę” – czytamy. Nic dziwnego, że z sieci korzystają grupy przestępcze, terroryści czy pedofile.
Ale jest też jasna strona Freenetu. To tu użytkownicy mogą np. znaleźć ostrzeżenia o osobach skazanych za pedofilię, co w ogólnodostępnej sieci można by uznać za naruszanie prywatności. Informacjami wymieniają się obrońcy praw człowieka z krajów, w których Internet podlega ostrej cenzurze, zwłaszcza z Chin. Freenet gwarantuje bowiem całkowitą anonimowość. Ściągając program, użytkownik musi tylko zaznaczyć, jak bardzo zależy mu na ochronie swojej prywatności. Ceną za bezpieczeństwo jest wolniejsze ściąganie danych.

Anonimowość oferuje też sieć Tor, z której korzystają np. agenci wywiadu czy dziennikarze chcący bezpiecznie kontaktować się z informatorami.

– U podstaw Internetu leżała całkowita swoboda wymiany informacji. Tymczasem mamy kolejne zakazy i próby ingerencji ze strony rządów. Jak daleko zaszliśmy, pokazują zapowiedzi Wielkiej Brytanii czy Francji, że osobom przyłapanym na nielegalnym ściąganiu danych będzie ograniczany dostęp do Internetu. Nic dziwnego, że użytkownicy intuicyjnie szukają sieci, gdzie panuje wolność – mówi „Rz” Rick Falkvinge, szef szwedzkiej Partii Piratów, która walczy o prawo do prywatności i swobody wymiany informacji w Internecie. Jak zaznacza, taką wolność można sobie zagwarantować dzięki specjalnym programom kryptograficznym chroniącym tożsamość użytkowników sieci. – W dziewięciomilionowej Szwecji już pół miliona osób postanowiło korzystać z takiego programu – mówi.

Szansa czy nie

Jednak przewagą Freenetu czy Toru jest dostęp do niezgłębionych zasobów informacji. W 2008 r. Internet osiągnął liczbę biliona stron WWW odnajdywanych przez wyszukiwarki. Szacuje się, że zasób tych ogólnie dostępnych informacji będzie się podwajał co pięć lat. Tymczasem ilość informacji pozostająca poza zasięgiem wyszukiwarek może być o wiele większa. Michael K. Bergman, amerykański naukowiec, który zajmuje się badaniem Internetu, oszacował w pracy opublikowanej w 2001 r., że tzw. głęboka sieć może być nawet 400 – 500 razy większa niż ogólnodostępny Internet. – Bardzo wątpię w te szacunki. Nie znam nikogo, kto korzystałby z Freenetu – mówi Tom Royal z ComputerActive Magazine.

Ale eksperci są zgodni, że wraz z udoskonalaniem sieci oferujących anonimowość będą się one stawać coraz popularniejsze. Freenet i Tor są wciąż unowocześniane. Pieniądze na dalsze badania przekazała m.in. firma Google. – Bardzo mnie niepokoi wizja powszechnie używanej sieci, w której nie ma żadnej kontroli. Wykrycie pedofila jest w niej praktycznie niemożliwe – mówi „Rz” Zafar Majid, szef brytyjskiej firmy Spysure produkującej oprogramowanie umożliwiające nadzór nad dziećmi korzystającymi z komputerów. Ale hiszpański analityk Felipe Ortega widzi przyszłość dla takich sieci: – To szansa na swobodny dostęp do informacji dla mieszkańców krajów, gdzie Internet jest cenzurowany. Nie jest to konkurencja dla Internetu. To ta sama sieć, tylko sposób przesyłu informacji jest inny.

Sieć w sieci, czyli jak to działa

Freenet i Tor to jakby sieć w sieci. Łączność odbywa się na zasadzie peer-to-peer, czyli bezpośrednio między użytkownikami komputerów z pominięciem centralnych serwerów, które mogą podlegać kontroli. Użytkownicy dobrowolnie udostępniają część swojego twardego dysku na składowanie danych. Nigdy nie wiadomo, czy ściągane z czyjegoś komputera zostały udostępnione przez jego właściciela, czy jest on tylko pośrednikiem. Całość transmisji i dane są szyfrowane. Zdecentralizowanie sieci i ominięcie centralnych serwerów powoduje, że usunięcie danych, zablokowanie połączeń lub wykrycie tożsamości ich użytkowników staje się praktycznie niemożliwe.

Freenet-Anonimowe-P2P

Witam!
Chcialbym sie z Wami podzielic kilkoma sprawami dotyczacymi wymiany danych w internecie…
Na pewno wiekszosc z nas zauwazyla ogrome nasilenie agresji ze strony roznych rzadow, orgranizacji i firm (glownie producentow i wydawcow)  skierowanej przeciw sieciom P2P… pretekst? walka z terroryzmem, walka z piractwem, walka z czymkolwiek…
W odpowiedzi pojawia sie coraz wiecej programow oraz sieci gwarantujacych ANONIMOWOSC , jednym z nich jest Freenet. Jakis czas temu, w zasadzie z ciekawosci przetestowalem kilka z anonimowych programow P2P , wiele z nich jest juz dosc wygodnych w uzyciu (np. OFFSystem, Mute…) inne wymagaja juz nieco wiedzy od uzytkownika , do tej drugiej klay nalezy wlasnie Freenet.
Dlaczego Freenet? Projekt ten jest chyba najbardziej obiecujacy , ma juz spore grono userow , update wychodza b. czesto (nawet 2-3 razy w tygodniu!).
Na koniec dodam, ze Freenet jest uzywany przez Chinska opozycje w walce przeciw ich rzadowi – i jak dotad nawet Chiny nie znalazly sposobu na odciecie lub cenzure Freenetu !
I wydaje sie byc najbezpieczniejszy ze wszystkich anonimowych p2p… ma jednak pare wad i mam nadzieje, ze dzieki mojemu malemu  postowi pomoge Wam je pokonac i przekonam Was do uzywania Freenetu
Ostrzegam ,ze to tylko wstepne i niestety- dosc chaotyczne informacje  i jesli macie pytania to pytajcie, postaram sie odpowiedziec. Chce tu tylko opisac czym jest Freenet i jak latwo zaczac go uzywac- po dlasze informacje odsylam do likow oraz do POLSKOJEZYCZNEJ grupy (board) np. we Froscie (info pod koniec tego postu)

Freenet 0.7:
Zalety:

 • odporny na cenzure, Daje w zasadzie 100% anonimowosc
 • uniwersalny P2P (to jakby siec w sieci): wymiana plikow, tresci, pogladow, ma system wlasych stron (Flogi, Free-sites..) oraz Free-mail (anonimowa poczta), system boardow (pdoobny w dzialaniu do forow albo usenetu) itp…
 • projekt jest zywy i rozwijany: czeste updaty i poprawki, zwiekszajace wydajnosc oraz bezpieczenstwo
 • wieloplatformowy (dziala pod Java: tak samo pod Linuxem jak Windowsem czy Mac ) /niestety kosztem wydajnosci!/
 • ciekawe community  (mamy takze polskie ! )
 • wielojezyczny (jezyk PL takze dostepny) powstaje takze Polskie- wiki !
 • to projekt open-source (bezpieczenstwo!)
 • duzo dostepnych programow pomocniczych (np. Frost, Freemulet.. )
 • szybko sie rozrasta (coraz wiecej forow / boardow tematycznych poczawszy do spraw technicznych poprzez wymiane plikow a na polityce skonczywszy)
 • do podstawowego dzalania wystarczy TYLKO przegladarka WWW (nie jest konieczne uzywanie innych programow ! ) – jest to jednak dosc malo wygodne.. heh

Wady:

 • trudny dla poczatkujacych (ale i to sie zmienia – jest coraz latwiej ! )
 • napisany w Javie (Java jest wolnym i malo wydajnym srodowiskiem! , wymaga spro zasobow…)
 • w porownaniu „zwyklych” sieci p2p (jak emule) ma ciagle malo zasobow (ale to problem wszystkich anonimowych p2p… )
 • jest rajem dla osob na „bakier z prawem” (pedofilow, terrorystow, rasistow czy opozycjonistow politycznych itp )
 • klopotliwe wyszukiwanie plikow (przypomina raczej Usenet niz typowe programy p2p)

Linki:
Wiki Freenetu: Freent-wiki (ENG)
Wiki w j. polskim: Freenet-wiki (PL)
Strona domowa: Strona domowa projektu Freenet (ENG)
Polska instrukcja instalacji Freenetu instrukcja instalacji (PL) (niekompletna i nie calkiem aktualna -czytajcie tu, ponizej!)

Instalacja Freenetu:
UWAGA: Do poprawnego uzywania Freenetu potrzebna jest JAVA (jesli nie posiadacie JAVY w swoim systemie to nalezy ja sciagnac i zainstalowac) – zapewne 99% z Was ja posiada -Instalujemy Freenet TU strona z Downloadem (instalacja sieciowa lub Offline – do wyboru , jak kto woli…) -uruchomiamy i laczymy sie ze strona lokalna (caly Freenet to jakby siec lokalna wewnatrz internetu ) mozemy sie do tej strony dostac wposujac w przegladarce internetowej:  http://127.0.0.1:8888/

Jesli instalacja przebiegla poprawnie to powinna sie pojawic strona FProxy (lokalna Freenetu)
na gorze strony na pewno beda jakies ostrzezenia i uwagi. Jesli uzywacie IE to ze wzgledu bezpieczenstwa zalecane jest zainstalowanie np. Mozilli Firefoxa …
Bedzie tez komunkat, ze brakuje innych urzykownikow (nodes) do polacznia wiec, za pierwszym razem po instalacji nalezy zmienic:

Ustawienia polaczen :
We Freenecie nie ma czegos takiego jak server, cala siec jest rozproszona i nalezy sie laczyc z innymi urzytkownikami (nodes, peers) aby uzyskac polaczenie.
Kiedys do tego, konieczna byla wymiana swej sygnatury z innymi (Refs) od GRUDNIA 2007 nie jest to juz zalecane (wzgledy bezpieczenstwa). W efekcie jest znacznie prosciej: (NIE trzeba juz szukac „przyjaciol” i wymieniac sie Referencjami)
—–UWAGA: na polskiej Wiki nie zostalo to jeszcze uwzglednione (potrzeba update  ) —– jest tam opisane jak szuakc Przyjaciol pod Darknet (Freinds) – a to mozecie sobie darowac!!
nas interesuje tylko i wylacznie Opennet (Strangers)..
To samo dotyczy jezyka samego Freenetu (oraz Frosta) – jesli wybraliscie jezyk polski, to nie wszytko moze byc poprawie przetlumaczone (tlumaczenia nie sa zbyt dobre i nie calkiem aktualne! )
Jesli macie minimalna znajomosc angielskiego, to zalecam uzywac tego jezyka i darowac sobie polski interfejs.
(Jezyk we Freenecie mozna zmienic na stronie „configuration” , w dolnej czesci strony , we Froscie jest taka opcja w „Preferences”)

Wiec jak aktywowac Opennet (Strangers)?
Standardowo Opennet jest wylaczony, musimy go wiec wlaczyc (dzieki temu uzyskamy mozliwosc laczenia sie z losowymi nodami – nie potrzebujemy juz wspominanych „przyjaciol”)

Po intalacji, gdy pojawi sie juz strona lokalna Freenetu robimy tak:
A ) najpierw klikamy na „configuration” (albo wpisujemy w przegladarce: http://127.0.0.1:8888/config/ )
i w dolnej czesci strony aktywujemy Opennet zmieniajac:
node.opennet z FALSE na TRUE
a przy okazji skoro juz mamy konfiguracje otwarta to zalecam ustawic:
node.updater takze na TRUE (Freenet samoczynnie bedzie dokonywal update )
Reszte ustawien mozemy sobie na razie darowac (mozna sie pobawic ustawieniem Bandwidthu albo iloscia miejsca na dane (Store Size) ale to niekonieczne teraz )
Zmiany zatwierdzamy przyciskajac na klawisz „Apply” (na samym dole strony „Config” )
B ) Gdy juz mamy node.opennet ustawione na TRUE to nalezy WYLACZYC Freenet (klknac na Shutdown the node na strone glownej http://127.0.0.1:8888/ lub uruchomic plik „Stop.cmd” w katalgu Freenet/bin… w Windowsie mozna tez wybrac ze start-menu-> Freenet -> Stop the node
Zrobcie jak chcecie – efekt bedzie tak sam – wylaczenie Freenetu.

OGOLNA UWAGA!
wylaczanie oraz wlaczanie Freenetu zawsze troszke trwa (od kilku sekund do nawet paru minut – zalezy od
sprzetu oraz lokalnych zasobow Freenetu) wiec CIERPLIWOSC jest zalecana. Gdy zamykamy badz uruchamiamy Freenet pojawia sie okienko tekstowe i widac tam wyknoywane czynnosci oraz „……..” (kropeczki heh ) Gdy dana czynnosc zostanie wykonana to otrzymacie komunkat, ze mozna okienko zamknac.

C) Teraz sciagamy STAD plik seednodes.fref  ( http://downloads.freenetproject.org/alpha/opennet/seednodes.fref ) i kopiujemy go do katalogu Freenet.
D ) Uruchamiany Freenet od nowa (Start-menu -> Freenet -> Start the node albo plikiem „start.cmd” w katalogu Freenet/bin… )
ok, po chwili Freenet zaczne sam sie laczyc z przypadkowymi nodami (uzytkownikami) mozna to sprawdzic klikajac na „Strangers” (lub http://127.0.0.1:8888/strangers/ )
Juz kilku polaczonych (CONNECTED) wystarcza do poprawnego dzialania Freenetu… (jak juz wspominalem, darujcie sobie zakladke Friends ! )
Oczywiscie nastepnym razem nie musimy tych czynnosci wykonywac – jest to tylko konieczne raz, po instalacji
Potem juz , uruchamiamy zwyczajnie Freenet (Start-menu -> Freenet -> Start the node albo plikiem „start.cmd” w katalogu Freenet/bin… ) i o nic sie nie martwimy (standardowo Freenet wlacza sie sam zaraz po uruchomieniui systemu – mozna to oczywiscie zmienic, jesli ktos woli recznie.. )

Gdzie sa moje pliki i kolejki ?
Podglad kolejek i zadan jest dostepny ze strony loklanej po kliknieciu na Queue (jest tam widoczny aktualny Download oraz Upload) Oczywscie na samym poczatku nic tam nie bedzie

Jak mozna wiec wyszukiwac i sciagac pliki ?
Do tego najlepiej nadaje sie program Frost (instalowany razem z Freenetem w katalogu Freenet / Frost… ) mozna go uruchmic ze Start-menu -> Freenet -> Frost
Jesli go nie macie to TUTAJ mozna go pobrac (http://wiki.freenetproject.org/FreenetZeroPointSevenApps)
Frost to programik , ktory bardzo ulatwia uzywanie Freentu. Sluży on do zarzadzania BOARDAMI (cos na zasadzie forum albo usenetu ) ale pomaga tez wyszukiwac i sciagac pliki .
Po rurchomieniu Frosta zobaczycie po lewej stronie liste znanych (oficjalnych) boardow (np. boards, public, news… ) sa to anglojezyczne i podstawowe boardy.
Inne , temetyczne (np. music, mp3, games, porn itp.. ) trzeba sobie samemu dodac (sa na to rozne sposoby)
Gdzie sa wiec polskie ? Nalezy je sobie takze samemu dodac  a robi sie to tak:
Kliknijcie na tej liscie prawym klawiszem myszki (gdziekolwiek) i z menu wybierzcie „Add New Board” i w polu Name wpiszcie pl.freenet
do listy zostanie dodany ten wlasnie polskojezyczny board i tam mozecie smialo zadawac pytania i dyskutowac, tam tez otrzymacie dalsza pomoc.
Wyglada to moze strasznie , szczegolnie dla poczatkujacego uzytkownika, ale zapewniam Was, ze wcale takie straszne nie jest, a po krotkim czasie mozna to wszystko opanowac i czuc sie we Freenecie jak ryba w wodzie , a przede wszystkim…. BEZPIECZNIE
i jeszcze cos …
NIGDY nie mieszajcie linkow Freenetu (np. CHK@…………..) z linkami zewnetrznymi !
NIGDY nie podawajcie nikomu swoich ID i kluczy z Freenetu w swiecie zewnetrznym !
Inaczej nici z Waszej anonimowosci !

Reklamy